2019-10-07 - Pejzaże metropolii śmierci

IKONKI_!1.jpg
Książkę Otto Dova Kulki (Wołowiec 2014) polecił mi KW. Te "rozmyślania o pamięci i o wyobraźni" jak głosi podtytuł, są według słów autora w niejakiej opozycji do jego działalności i prac historyka. Są to bowiem zapiski na podstawie osobistych wspomnień z Auschwitz, gdzie trafiła z Terezina rodzina i sam 11-letni wówczas Otto (nazwisko przyjął potem po matce, która nie przeżyła przenosin do Stutthofu).
Głównym motywem jest "wielka śmierć" w obozie: gaz+krematorium, której można było uniknąć tylko przez wyjątkowy zbieg okoliczności.
Zamiast omówienia fragment wiersza ("My, martwi, oskarżamy!") sprzed drzwi do komory gazowej i krematorium kacetu (przekazała 3 takie wiersze 23-letnia kobieta, która za chwilę zginęła w obłoku gazu i została spalona w piecu), który Kulka przywołuje w swojej książce.

[...]
Gnijemy w dolach, wapnem zasypani,
W kościach nam szeleści wiatr.
Zbielałe czaszki beznadziei
Na drutach kolczastych się chwieją,
Nasz popiół się niesie we wsze strony

Z tysięcznych urn trwoniony.
Tworzymy łańcuch wkoło świata,
Ziarna wiatrem rozsiane,
Liczymy dni, miesiące, lata,
Czekamy, czas nas nie goni...

Kilkanaście lat temu (2002) Imre Kertesz dostał Nagrodę Nobla za powieść "Los utracony" o doświadczeniach młodego chłopca w nazistowskich obozach. 
Podobne wątki, tyle że książka Kertesza to arcydzieło literackie. Ale czy tak można, czy można oceniać wartości literackie książek o kacetach? Nobel pokazuje, że można. Można mieć wątpliwości?

Otto-Dov-Kulka-Photo-YouTube.jpg

Otto Dov Kulka (youtube)

P.S.
Dziś 75. rocznica tragicznego buntu Sonderkommando w Auschwitz. 
Członkami tej formacji byli na ogól Żydzi. Ich zadaniem było zbieranie trupów z komór gazowych, usuwanie złotych zębów i palenie ciał w piecach krematorium. SS-mani mordowali ich co pewien czas, "odnawiając" skład komando. 

 

 

  5869 komentarzy  | 

2019-09-30 - Inna ścieżka

Przez kilka lat, gdy pisuję notatki na tym blogu, nigdy nie wszedłem na pole polityczne. Dziś zrobię wyłom w zasadach.

 

Idźcie na wybory, Przyjaciele.

Głosujcie z godnie z Waszym sumieniem,

ale pamiętajcie, że musimy bronić demokracji.


Perykles: 
Nazywa się ten ustrój demokracją, ponieważ opiera się na większości obywateli, a nie mniejszości.

Tyle. Wracam na dawne ścieżki.

 

 • odp. - Użytkownik: małga, 2019-09-30 15:40:02


  GŁOSUJĘ !!!

2019-09-19 - W Jego czy w Niego

Czytam Karlheinza Deschnera, niemieckiego pisarza, badacza. Deschner w jednym z pism tak konkluduje: 

"Jezus […] zostaje w stosunkowo krótkim czasie po swojej śmierci przemieniony w Chrystusa, Żyd przeistacza się w chrześcijanina, jego wiarę czyni się wiarą w niego, a to oznacza, powtórzmy za Herderem, że służący dobru ludzkości wzorzec Jezusowego życia został usunięty ze świadomości i zastąpiony bezmyślnym kultem jego osoby. (...) Kościół nawiązał do intencji Pawła w ten sposób, że główną w nauce Jezusa etykę miłości postawił na drugim miejscu, najwyżej natomiast wiarę w niegoktórej on nie głosiłzastępując tym kultem jego wiarę. Metafizyka zamiast etosu, wiara miast miłości, chrystologia zamiast Kazania na Górze — tak przedstawia się z grubsza droga odbyta przez Kościół. Dogmatyka stała się ważniejsza niż etyka, właściwa wiara — właściwa niż właściwe postępowanie". 

Z pewnością można Szawła/Pawła nazwać ojcem doktryny katolickiej.

 

  8294 komentarzy  | 
 • odp. - Użytkownik: małga, 2019-09-30 15:38:00
  Wiele osób wyciągnęło już i wyciąga w dalszym ciągu takie same wnioski, jak to przedstawił Kartheinz Deschner.
  KrK odszedł daleko od ewangelii.

  Dziękuję, że przytoczyłeś fragment pisma K.D.

  Serdecznie jak zwykle pozdrawiam.
  małga

2019-08-18 - Medycyna

Środek lata. Piszą do mnie wierni czytelnicy. "Zaglądam i niczego nowego nie widzę". Środek lata. Dobrze byłoby odpisać: "To chorwackie długie wybrzeże tak mnie wessało". Albo: "Ach ta Majorka, teraz rozumiem, dlaczego tak urzekła Roberta Gravesa i innych". A tu smutek rzeczywistości. Dwumiesięczna nieobecność na łamach spowodowana kolejną medyczną przypadłością. Tym razem tętniak aorty brzusznej, którego zdecydowałem się skasować metodą wszczepienia stent graftu, w klinice przy Francuskiej. Do tego "normalne" w polskich warunkach szpitalnych zakażenie bakteryjne.

Ostatne pobyty szpitalne ale i sanatoryjne pobudziły mnie do różnych refleksji. Kto nie pamięta Czarodziejskiej Góry i radcy Behrensa? Czy są jeszcze tacy? Spotkałem w Bornem Sulinowie, w ośrodku chorych na SM, kogoś podobnego. To dr Mariusz Kowalewski... Pozdrawiam cię, Mariuszu, lekarzu i miłośniku literatury. Lekarzu ciała i duszy. Powiecie, w sanatoriach, w ośrodakch rehabilitacji o to łatwiej. Więcej czasu, możliwy kontakt z pacjentem. Ale przecież nie wszędzie tak jest. Powiecie, sanatorium w Czarodziejskiej Górze to umieralnia. W takich okolicznościach wyzwala się ładunek empatii, o co trudno w zwyczajnych warunkach. Tak, ale... 
Poszperajmy w literaturze (bo chyba nie w serialach). Szpital, sanatorium to miejsca, gdzie można zogniskować świat cały. Oddział chorych na raka Sołżenicyna. Szpital przemienienia Lema, Kuracja Jacka Głębskiego. 

Lepiej jednak czytać niż chorować. To banał, ktorego się trzymajmy.

Góra.jpg

(ebookoteka.pl)

Kto miał szczęście (ja nie miałem) poznać osobiście prof. Andrzeja Szczeklika z Kliniki Chorób Wewnętrzych UJ, ten na pewno zyskał wiele. Takim jak ja pozostają jego eseje, spisane opowieści (był wielkim erudytą, m.in. znawcą kultury antycznej). Czytajcie, spotkacie wielkiego humanistę.

 

  2 komentarze  | 
 • odp. - Użytkownik: małga , 2019-08-22 12:50:09
  ZDROWIEJ RYŚKU !!!

  Serdecznie pozdrawiam

2019-05-30 - "Rozmyślania" i Blandyna

   Marek Aureliusz umrze w roku 180; skończy się pewna epoka. Jest piątym, ostatnim z tak zwanych "dobrych cesarzy".
Powiedzmy, że na razie jest rok 177. Cesarz uporał się co prawda z problemem Partów, ale wciąż prowadzi wojny z barbarzyńskimi plemionami, które w pewnym momencie zagrażają nawet samemu Miastu. Niebawem wybuchnie druga wojna z zadunajskimi Markomanami. Marek walczy, reformuje państwo, tłumi bunt w armii na Wschodzie i rozruchy w Egipcie, ale równolegle robi notatki – zapisuje sentencje, cytaty, myśli, rozważania. Tworzy swój osobisty przewodnik życiowy. Człowieka, który jest władcą. Nie wiemy, kiedy notatki powstały (powstawały) i gdzie, jaka była chronologia ich pisania. Czy  – jak obecnie sądzimy – pisał je wyłącznie dla siebie, czy dopuszczał możliwość wydania? Podzielone to jest na dwanaście ksiąg. Czy cesarz sam tak swe dzieło ułożył, zredagował, a może po jego śmierci uporządkował karty lub tabliczki wierny sekretarz? Może to efekt pracy skrybów, księgarzy-wydawców w wiekach późniejszych? I czy zebrano wszystkie karty, czy przekazano potomności całe dzieło Marka Aureliusza? 

   Mimo wielu przeciwieństw losu Marek Aureliusz stara się być filozofem, czyli według ówczesnych określeń wieść życie filozofa, stoika, który ma kierować się w życiu trzema regułami: dyscypliną osądu, dyscypliną pragnień i dyscypliną działania. Buduje wokół siebie twierdzę, która jednak nie ma go od świata, od ludzi odgradzać, lecz tworzyć jakby łącznik, dzięki któremu Marek będzie mógł żyć i rządzić w zgodzie z Naturą, w poszanowaniu tradycji i religii przodków, postępować sprawiedliwie, łagodnie, życzliwie, pogodnie akceptując to, co się wydarza, czekając bez napięcia na nieuchronną śmierć. W Księdze V pisze tak: Rankiem, gdy się niechętnie budzisz, pomyśl sobie: budzę się do trudu człowieka... Dziś znamy te zapiski pod nazwą Rozmyślania.

   Gdy Marek Aureliusz na Palatynie przegląda w skupieniu swoje zapiski (może dziać się to w Sirmium, Karnutum albo na przykład w Akwilei) i uzupełnia je o kolejną, głęboką uwagę, w dalekim Lugdunum (Lyon) dochodzi do strasznych wypadków. Prześladowania chrześcijan pochłoną co najmniej 48 ofiar. 17-letnia Blandyna przechodzi drogę przez mękę, aż w końcu zostaje zarżnięta na arenie amfiteatru.

   Poniżej fragmenty Listu Kościołów Lugdunum i Wienne:

Było w niej [Blandynie] jednak tyle mocy, że oprawcom siły ustawały i wyczerpanie ogarnęło tych, co ją po kolei katowali od rana do wieczora. tak że sami się uznawali za pokonanych, bo już zupełnie nie wiedzieli, jakie jej jeszcze można zadać męczarnie i dziwili się, że życie z niej nie uleciało. Całe jej bowiem ciało było porozdzierane i pootwierane. […] Jej wzmocnieniem, odpoczynkiem i znieczuleniem znoszonych cierpień były słowa: „Jestem chrześcijanką. I nic się u nas zdrożnego nie dzieje”. [...]

Blandynę zawieszono na palu i oddano na pastwę puszczonych na nią dzikich zwierząt. […] Gdy jej wówczas żadne zwierzę nie tknęło, zdjęto ją z pala i znowu wrzucono do więzienia. Została zachowana na inną walkę… […]

[Blandyna] przeszła przez biczowanie, przez bestie, przez kratę rozpaloną, a wreszcie włożono ją do sieci i podrzucono bykowi. […] Wreszcie ją zarżnięto, a nawet sami poganie przyznawali, że żadna z ich niewiast nigdy tyle strasznych nie wycierpiała męczarni. […]

   Jestem przekonany o ponadczasowej wartości Rozmyślań, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że nie wystarczy stwierdzać istnienia zła moralnego, co czynili stoicy. Trzeba z tym złem walczyć. Nie zawsze krystalicznie chłodna obojętność wobec świata wsparta słusznymi myślami jest dobrym wyborem.

Gdy cię dotknie jakikolwiek ból, pamiętaj o tym, że nie ma w nim nic hańbiącego i że nie osłabia ducha, który tobą kieruje. […] A gdy cię ból dotknie, niech cię zawsze umocni zdanie Epikura, że nie jest on ani niemożliwy do zniesienia, ani wieczny, o ile sobie przypomnisz, że wszystko jest ograniczone…

Rozmyślań:

Gdy cię dotknie jakikolwiek ból, pamiętaj o tym, że nie ma w nim nic hańbiącego i że nie osłabia ducha, który tobą kieruje. […] A gdy cię ból dotknie, niech cię zawsze umocni zdanie Epikura, że nie jest on ani niemożliwy do zniesienia, ani wieczny, o ile sobie przypomnisz, że wszystko jest ograniczone…

O bólu: jeżeli nie do zniesienia, to uprowadza nas z życia, a gdy potrwa długo, to znośny. Umysł zachowuje swoją pogodę, odgraniczywszy się od niego, i wola nie ponosi szkody. Członki zaś dotknięte bólem niech co do niego objawią swe zdanie, jeżeli mogą.

   Zaciekawionym polecam książkę Pierre'a Hadot, Twierdza wewnętrzna, wprowadzenie do "Rozmyślań" Marka Aureliusza.

   I oczywiście zachęcam do lektury Rozmyślań.

PS. Marka Aureliusza widzieliśmy w pierwszych scenach filmu "Gladiator". Nie bardzo to historycznie pokazane, ale jak się oglądało... Ci barbarzyńcy to byli Markomanowie zza Dunaju.

Marco_Aurelio_bronzo-1100x434.jpg

foto pomnika M.A.  za: 
https://stacja7.pl/felietony/nauczyc-sie-madrosci-od-rzymskiego-cesarza/

 

(Wykorzystano fragmenty przygotowywanej do publikacji powieści Golgota).

 

 

 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >  Ostatnia »