2017-01-25 - Komu wladzę, komu?

Z Księgi Sędziów:

7 Doniesiono o tym Jotamowi, którzy poszedłszy, stanął na szczycie góry Garizim, a podniósłszy głos, tak do nich wołał: 
«Posłuchajcie mnie, możni Sychem, 
a Bóg usłyszy was także. 
8 Zebrały się drzewa, aby namaścić króla nad sobą. 
Rzekły do oliwki: "Króluj nad nami!" 
9 Odpowiedziała im oliwka: 
"Czyż mam się wyrzec mojej oliwy, 
która służy czci bogów i ludzi, 
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?" 
10 Z kolei zwróciły się drzewa do drzewa figowego: 
"Chodź ty i króluj nad nami!" 
11 Odpowiedziało im drzewo figowe: 
"Czyż mam się wyrzec mojej słodyczy 
i wybornego mego owocu, 
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?" 
12 Następnie rzekły drzewa do krzewu winnego: 
"Chodź ty i króluj nad nami!" 
13 Krzew winny im odpowiedział: 
"Czyż mam się wyrzec mojego soku, 
rozweselającego bogów i ludzi, 
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?" 
14 Wówczas rzekły wszystkie drzewa do krzewu cierniowego: 
"Chodź ty i króluj nad nami!" 
15 Odpowiedział krzew cierniowy drzewom: 
"Jeśli naprawdę chcecie mnie namaścić na króla, 
chodźcie i odpoczywajcie w moim cieniu! 
A jeśli nie, niech ogień wyjdzie z krzewu cierniowego i spali cedry libańskie". 

Co dedykuję przedstawicielom Władzy...

 

2017-01-13 - Szaleństwo pionków

spasski_fischer.jpg

Schowany za dłońmi Bobby Fischer. Rejkiavik 1972

Obejrzałem film "Pionek", opowieść (fabuła) o genialnym amerykańskim szachiście Bobbym Fischerze. Apogeum historii wypada w roku 1972, kiedy to w Rejkiaviku Fischer zmierzył się o tytuł szachowego mistrza świata z Rosjaninem Borysem Spasskim. Kto śledził historię szachów współczesnych, ten wie, że w II połowie XX wieku koronę szachową nosili Rosjanie. Tal, Botwinnik, Petrosjan, Spasski, Karpow, Korcznoj, Kasparow. Szachy to była ich domena, nie - to była sprawa narodowego, ojczyźnianego honoru. Cóż, że Amerykanie wylądowali na Księżycu, cóż że mieli te swoje wieżowce i samochody. To Rosjanie byli królami, bo szachy to królewska gra, ale i znacznie więcej, to esencja myśli wykrystalizowana z czystego rozumu. I oto nagle w latach 60. objawia się talent Bobby'ego Fischera, który już w wieku 12 lat zostaje mistrzem Ameryki, a potem pnie się wyżej i wyżej, by w 1972roku zasiąść naprzeciw ówczesnego mistrza - Borysa Spasskiego. 

Co się wtedy działo! Świat oszalał na punkcie szachów. Oszałała Ameryka, zwariowalismy i my. USA kontra ZSRR. Wolny świat przeciw temu za Żelazną Kurtyną. Był aspekt polityczno-socjologiczny, ale przecież dla nas, wtedy uczniów 2 klasy licealnej liczyły się szachy. Czy analizowaliśmy partie meczu? Ci najbardziej wkręceni pewno tak. Sławna, ponoć najpiękniejsza w historii współczesnych szachów partia 6., po której Spasski długo bił Fischerowi brawo. Więc graliśmy, graliśmy na przerwach, po lekcjach, wieczorami mozolnie wkuwając otwarcia i końcówki. Partia hiszpańska, obrona sycyliska (domena Fischera!), gambit hetmański. Fischer wygrał 12 1/2 : 8 1/2. Wygrał i zniknął. Pojawił się jeszcze po latach i zagrał ze Spasskim "mecz rewanżowy", o niewielkim znaczeniu, poza finansowym. Ale psychika Fischera rozsypała się zupełnie. Film pokazuje rodzenie się obsesji, paranoi, lęku. Geniusz w uchwycie swojego myślenia.
"Po wykonaniu 4 ruchów jest 300 miliardów kombinacji. Więcej niż gwiazd w galaktyce", mówi ksiądz wspierający grę Fischera, wybitny szachista. Czy można żyć z galaktyką w głowie? 

Już nigdy szachy nie były na takim piedestale. A teraz szachowym mistrzem świata jest... Norweg. Widział to kto?
PS
A Spasski? Nie darowano mu porażki i już się nie dźwignął. Ne był zresztą wybitnym szachistą. Podobno.

 

2017-01-08 - Mama

Z wywiadu prof. Leszka Kolakowskiego (tygodnik "Polityka"):

Ale gdybym jednak chciał się z panem zgodzić, że szczęście istnieje, to powiedziałbym, że jest to życie dziecka gdzieś do piątego roku w naprawdę kochającej go rodzinie wolnej w tym czasie od jakichś wielkich nieszczęść.

Myślę, że taką rodzinę miałem. I będę o niej myślał, gdy w poniedziałek 9 stycznia odprowadzę Mamę na jej ostatni spoczynek.

B7.jpg

 

2017-01-02 - Kosz ułomków. Z Kanta

IKONKI_KOSZYK.jpg

Sapere aude. Odważ się myśleć.
Kant

(motto na ten rok)

 

2016-12-23 - Rady pani Monatowej, czyli jutro Wilja

 

monatowa.jpg

Hej, hej

Dzisiaj jeszcze i jutro przed południem można coś ugotować, usmażyć, upiec. Bo od sobotniego popołudnia obowiązuje nas już tylko nakaz jedzenia i picia. Dzieciątko się rodzi, a nasze garnki, patelnie, blachy, formy dopiero co ostygły, jeszcze parują i dymią.
Więc jeśli Boże Narodzenie czcimy również przy suto zastawionych stołach, co przecież samo w sobie nie jest czymś zdrożnym (?), to pozwólcie, bym zajął Wam chwilę kuchennymi wariacjami, bo oto leży przede mną Uniwersalna Książka Kucharska Maryi Ochorowcz-Monatowej (nie reprint). O której napisano wiele i warta jest tego, a pierwszym dowodem wyjątkowej wartości były nagrody na "wystawach higienicznych" w Warszawie w roku 1910 i 1926. Ponad 100 lat temu! A kolejnym multidowodem parę pokoleń korzystających. Moja książka to wydanie kolejne, "znacznie powiększone" nakładem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego, bodaj w latach 30. (karty z tą informacją nie znalazłem). To piękny bożonarodzenieowy dar od Stefana, mego serdecznego druha. Z tej to sławnej książki parę arcyciekawych - moim zdaniem - przepisów i porad. Ani ze mnie kucharz, ani znawca cuisine, choć coś tam upichcić umiem. Ale pomyślałem sobie, że dzień przed Wigilią warto razem przekartkować Monatową. 

  • Zacznijmy od przygotowania potraw. Co prawda 80% rodaków w wigilijny wieczór je karpia, ale jesli ktoś zasobniejszy ma węgorza i to w dodatku żywego (Czy to możliwe? Załóżmy, że tak), to warto wiedzieć, że węgorza trudno zabić, więc trzeba go ukatrupić w następujący sposób: wkładamy w. do głębokiego naczynia i zalewamy w. octem z rozpuszczoną znaczną ilością soli. "Po kilku minutach węgorz żyć przestaje". Macabre?
  • Na "wystawny obiad" bożonarodzeniowy możemy za panią Monatową zaserwować np.: zupę oc-tail, łososia (może być też chyba ww. węgorz) w galarecie (ryb nigdy dość), vol-au-vent z pulard, poncz maraschinowy, comber sarni, do tego: sałaty, kompoty, lody "Charlotte ruse" i na koniec owoce i sery wedle upodobania. Obiad mniej wystawny skomponujemy z zupy rakowej, karpia na gorąco z sosem tatarskim (trochę karpia zostało z Wigilii), combru cielęcego, szparagów (no, mogą być z puszki), kremu kawowego i oczywiście owoców.
  • Jeśli na świątecznym obiedzie gościć będziemy Rosjanina (na co jest statystycznie 0,00005% szans, ale prawdopodobeństwo rośnie) to musimy pamiętać, że jeśli ów pan zapyta nas o przepis na babkę drożdżową, to będziemy musieli zapisać to o tak: weź (wozmi) 7 łutów masła, wlej 2 kwarty mleka, dodaj pół funta cukru i ćwierć garnca mąki. Proste, prawda?
  • Dzisiaj już za późno na dostosowanie się do wszystkich rad pani Monatowej, aby zorganizowac naprawdę dobre przyjęcie, ale nie zapomnijmy chociaż ("Nazajutrz po przyjęciu"), by naczynie, szkło, srebro odebrać, obliczyć i schować. Licho nie śpi, moi Drodzy. Obliczyć.
  • Warto przy okazji zbliżajacego się nowego roku przemyśleć, czy nie powinnismy trochę schudnąć, lub może przytyć? I jeśli należymy do tej wyjątkowej populacji, która narzeka na NIEDOMIAR kilogramów, posłuchajmy rad Autorki: Wskazanym jest częsty, a najmniej sześciorazowy dziennie posiłek. Bardzo ważnym środkiem odżywczym przy diecie tuczącej jest "mleko tluste niezbierane" (wiadomo). Należy go pić często przez cały dzień zamiast wody, lecz w niewielkich ilościach naraz, a w rozmaitych postaciach... Poza mlekiem należy spożywać dużo tłuszczów, potraw mącznych, legumin, roślin strączkowych. Lecz pamiętajcie chudzielce i ozdrowieńce: mleko, niezbierane mleko to podstawa.
  • Na koniec, byście nie marudzili, że wszystko to nieco wydumane i niedzisiejsze, prosty przepis na karpia w galarecie: "robi się tak samo jak szczupak w galarecie (patrz wyżej przy szczupaku"). Z drugiej strony, szczupaka przyrządzić umie nawet dziecko. Smacznego. PS. Specjalne pozdrowienia dla "Coolinariuszy", milośników dobrego jedzenia w wykwintnym towarzystwie. Lub odwrotnie.

 

« Pierwsza  < 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 >  Ostatnia »