2020-05-12 - 3 dekady

Jak piszę na blogu pod tym adresem na stronie Głosu Gdyni znajdziecie pdf-a z antologią "Trzy dekady", w której zamieszczono jubileuszowe teksty moich koleżanek i kolegów ze Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mija bowiem 30 lat od powołania do życia tego oddziału. Obchody jubileuszu XXX-lecia zakłóciła na razie epidemia, ale antologię zdążono przygotować. Znajdziecie tu ładne wiersze, ciekawe opowiadania i inne teksty (pobranie plku za darmo). A wszystko wybrane pod kątem jubileuszu. Każdy dał to, co miał najlepszego. Autor niniejszego bloga zamieścil opowiadanie Menekin, które pierwotnie ukazało się w rzeszowskiej Frazie w roku 2018.

https://glosgdyni.eu/trzy-dekady/

 

2019-08-13 - Antologia

Co trzy lata szczecińska Forma wydaje Antologię opowiadań polskich pisarzy. W kolejnej Antologii ukaże się mój tekst Bez nazwy, 1982, Nowy Jork, który klasycznym opowiadaniem nie jest, a próbą przybliżenia postaci malarza Jeana-Michela Basquiata, metodą "blików" oświetlających różne sfery życia Basquiata. Nie jest on tak znany publiczności jak np. Rothko, Rauschenberg czy zwłaszcza Warhol (nawiasem mówiąc starszy przyjaciel Jeana-Michela) - inni malarze II połowy XX wieku. Zmarł Basquiat w 1988 roku, mając ledwo 28 lat, wskutek zażycia kolejnego speedballa (koka plus hera). Przedstawiciel neoekspresjonizmu, niewątliwie samorodny geniusz. 

A to Langston Hughes o J.-M. B.

To jest pieśń dla małego geniusza.

Śpiewaj ją delikatnie, bo piosenka jest dzika.
Śpiewaj ją delikatnie, jak tylko potrafisz
Niech pieśń się wyzwoli.

 

Nikt nie kocha małego geniusza.

Czy możesz kochać orła
Oswojonego czy dzikiego?
Czy możesz kochać orła,
Oswojonego czy dzikiego?
Czy możesz kochać potwora
O przerażającym imieniu?

Nikt nie kocha małego geniusza.

Zabij go – i pozwól, by jego dusza uleciała swobodnie.

(tłumaczenie własne)

 

 

 

2019-05-12 - Kończę

Kończę Golgotę, rzecz z pierwszych wieków n.e. Pracowałem nad nią przez cztery ostatnie lata, więc czas już zamknąć temat.

Minęło ponad pół roku... Ale 20.01.2020 zakończyłem pisanie definitywnie. :)